Освітяни Слов’янська як агенти змін: чотири проекти, які варто підтримати

За останні 3 роки міста на сході УкраїниОсвітяни Слов’янська як агенти змін істотно змінились, адже змінились і самі люди. Одним з таких міст є Слов’янськ, активні жителі якого намагаються власними силами відновлювати потенціал громади, не чекаючи на сторонню допомогу.

Бюджет участі, громадські організації “Гуртом Слов’янськ”, “Наш дім – Слов’янськ”, платформа ініціатив “Теплиця” – це лише невелика частина проектів та організацій, які створюють нове європейське обличчя міста. Діяльність активістів Слов’янська охоплює всі сфери, в тому числі й освітню.

Ще 2 роки тому вчитель зі слов’янської школи № 15 Олег Попов став першим автором проекту на освітній краудфандинговій платформі GoF. Тоді вчитель фізики вирішив, що його учні заслуговують на якісні знання та можливість практичного навчання, і розмістив на платформі проект “Експерименти з фізики”. Ідею Олега активно підтримала громада міста, його колегам це додало віри у власні можливості, а його учні побачили, що фізика – цікава наука. Відтоді на платформі розмістили вже понад 60 проектів з різних міст України та зібрали майже 2 млн гривень на їх реалізацію. А вже цього року платформа GoF повернулася до східних регіонів з новою можливістю – програмою “Сходини”.

“Сходини” – це піврічна програма, яка здійснюється за підтримки Проекту “Зміцнення громадської довіри” (UCBI II), що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID). Вона об’єднує шкільні команди у прагненні втілювати освітні зміни задля розвитку своїх шкіл та локальних спільнот загалом.

Програма “Сходини” стартувала зі Слов’янська на згадку про те, що саме тут колись зародилась історія платформи. 15–16 червня у “Теплиці” відбувся дводенний тренінг, на якому 8 шкільних команд з міста та району розробляли свої проекти.

Партнери програми готові інвестувати 25000 грн у кращі ініціативи за умови, що іншу частину коштів їм вдасться зібрати впродовж краудфандингової кампанії. Це ще більше мотивує ініціаторів проектів і створює додатковий стимул для всіх, хто хоче допомогти.
Освітяни Слов’янська як агенти змін

STEM, екологія та креативний простір

Цього разу краудфандингові кампанії на платформі GoF розмістять одразу 4 проекти зі Слов’янська. Освітяни акцентують увагу не лише на проблемах власних навчальних закладів, а й підіймають такі важливі проблеми, як освіта дорослих та забруднення навколишнього середовища.

Команда 15-тої школи м. Слов’янськ, яку зареєстрував проактивний вчитель фізики Олег Попов, має на меті створити STEM-простір “Еврика”, де вивчення природничих предметів стане максимально практичним і цікавим для учнів. Цього разу до команди Олега долучилася колега-хімік та ініціативні учні. Збір коштів на реалізацію проекту вже стартував, підтримати проект можна тут.

Ще одна місцева школа № 16 теж змагається за підтримку своєї ідеї. Їх команда вирішила урізноманітнити шкільне життя учнів активним відпочинком та неформальною освітою. Для цього вони пропонують перетворити шкільне подвір’я на смарт-зону з розвивальними іграми і цифровим скеледромом. Детальніше ознайомитися з ідеєю та підтримати її можна тут.
Освітяни Слов’янська як агенти змін

Не менш цікавими є ще два проекти, розроблені сільськими школами зі Слов’янського району. Їхні ідеї базуються на специфіці закладів. Наприклад, у Новомиколаївській школі вболівають за збереження природного середовища, тут вже другий рік поспіль реалізовують волонтерський проект “Green river” – очищають річку Черкаська, яка впадає в Сухий Торець. Регулярно прибирають територію шкільного подвір’я, сільського парку, дитячих та спортивних майданчиків від побутового та природного сміття. Логічним продовженням цього стало бажання створити міні-агрокомплекс, де школярі будуть одночасно навчатися і пізнавати навколишній світ. Учні планують власноруч вирощувати зелень та овочі для шкільної їдальні і продавати саджанці овочів та квітів. Проект допоможе не лише покращити навчальний процес, а й в перспективі створити умови для економічного зростання села. Підтримати ініціативу новомиколаївських освітян можна тут.
Освітяни Слов’янська як агенти змін
А у Дмитрівській школі відчули потребу перетворити школу на осередок розвитку не лише учнів, але й дорослих. Шкільний медіапростір “Громада +” буде обладнаний так, щоб діти та дорослі могли покращити навички роботи з комп’ютерною технікою. Крім того, у просторі надаватимуть консультації учням з інформатики, а сам простір стане майданчиком для розвитку і реалізації різноманітних проектів. Якщо ви вірите в успіх ідеї і готові долучитись, тисніть сюди.
Освітяни Слов’янська як агенти змін
Освітяни Слов’янська як агенти змін
Підтримка заради змін

Кожна реалізована ініціатива дає поштовх розвитку школи, а відповідно, учнів, майбутніх мешканців міста і області, і саме це поліпшує ситуацію у краї. Успішно реалізований проект Олега Попова “Експерименти з фізики” дав впевненість у власних силах молодому вчителю і його колегам, показав учням, що мрії збуваються і все можливо. Ще тоді в них повірили громадські активісти міста.

Наприклад, Анна Авдіянц, голова громадської організації ПІ “Теплиця”, розповідає, що інформаційно підтримували проект Олега. “Для школи важливо вміти провадити фандрейзингові кампанії, щоб долучати дітей до проектної діяльності,” – розповідає Анна.

Сьогодні Олег впевнено радить “не боятися ніяких викликів, проблем, тому що під час створення проекту їх достатньо багато буває». Вчитель радить шукати однодумців, підтримку, навіть якщо хтось буде відноситись скептично до ідеї. «Ви робите це не для когось, а для себе. Не потрібно зупинятися на досягнутому – треба шукати можливості для реалізації себе і своїх ідей» – запевняє Олег.

«Деловой Славянск»